Tematyka badawcza
- Powstawanie i propagacja wzbudzeń termicznych w kryształach utworzonych z gazów szlachetnych i prostych gazów molekularnych.
- Badanie rozproszeń fononów w materiałach nanokompozytowych otrzymanych na bazie prostych kryształów van der Waalsa.
- Mechanizmy transportu ciepła w kryształach molekularnych i w nowych materiałach przeznaczonych do zastosowań elektrooptycznych.
- Badanie współistnienia nadprzewodnictwa i magnetyzmu w domieszkowanych związkach typu AFe2As2 dla A = Ba, Eu, Ca (monokryształy, podstawiane za żelazo np. kobaltem).
- Badanie własności magnetycznych i poszukiwanie nadprzewodnictwa w materiałach o małej gęstości nośników (płaszczyzny zbliźniaczeń w kryształach bizmutu i izolatorów topologicznych, nanoceramiki GaN, płaszczyzny rozdzielające SrTiO3 oraz LaAlO3).
- Anizotropia współczynników termoelektrycznych pod wpływem przyłożenia jednoosiowego ciśnienia, pozwalającego na odbliźniaczanie monokrystalicznych próbek i badania stanu nematycznego
żelazowych materiałów nadprzewodnikowych. - Dynamika wirów magnetycznych w domieszkowanych monokryształach nadprzewodników wysokotemperaturowych.
- Zjawiska oddziaływania nadprzewodnictwa i magnetyzmu w nanorozmiarowych heterostrukturach typu zaworu spinowego.
- Mechanizmy dyssypacji energii elektromagnetycznej w komercyjnych, nadprzewodzących kompozytach wysokotemperaturowych
- Badanie charakterystyk metrologicznych wzorcowych termometrów platynowych nowej generacji w zakresie niskich temperatur.
- Badania efektu magnetokalorycznego, właściwości magnetycznych i anizotropii magnetokrystalicznej monokryształów związków międzymetalicznych i metali ziem rzadkich.
- Badania magnetostrykcji pojedynczych kryształów związków międzymetalicznych i metali ziem rzadkich.
- Badania efektu magnetokalorycznego i właściwości magnetycznych materiałów magnetycznych z przejściami magnetostrukturalnymi.
- Badanie efektu magnetokalorycznego i efektu magnetycznej pamięci kształtu w stopach Heuslera.
W skład Oddziału wchodzi także Laboratorium Wzorca Temperatury, które jest akredytowanym Laboratorium Wzorcującym. Prowadzi ono wzorcowanie urządzeń do pomiarów temperatury w zakresie od 0oC do 156oC, wykorzystując fakt, że INTiBS jest depozytariuszem państwowego wzorca jednostki miary temperatury dla zakresu od 13,8033K do 273,16K.